Crestars Chinese Crested

Martine Couture/ crestars@shaw.ca

Calgary - Canada

www.crestars.com

       
 

Péče o labutěnku

 
 

Tak toto je moje malá Tayzee. Na fotce je zobrazená se svou dvouměsíční srstí. Všimněte si, že se jí okolo očiček a tlamičky dělají skvrny. To je u Tayzee normální, vždy se tak děje na podzim a v zimě. Na jaře a v létě je beze skvrn. V tomto návodu je krok za krokem vysvětleno, jak jsem jí oholila obličej, ouška, tlapičky a zadeček.


 

 
  Nejprve svůj střihací strojek otočím a tím si na krku udělám krásnou značku ve tvaru V.

 

 

 

 
  Zde je bližší pohled na to, jak začínám. Prosím, uvědomte si, že Tayzee je velmi dobře vycvičená a ani se nepohne. Protože čepele míří tímto způsobem, mohlo by náhlé trhnutí u nevycvičeného psa zapříčinit vážné poranění.

  

 

 
  A tady máme bližší pohled na ono "V". Vpravo dole jsou chlupy trochu kratší, to je proto, že před šesti týdny byla Tayzee odstraněna malá bulka. která se nakonec, díky bohu, ukázala být jako tuková.

 

 

 
  Poté, co jsem si naznačila "V", začínám holit proti směru růstu srsti. prosím uvědomte si, že obvykle nenechávám Tayzeein obličejík tolik zarůst. Zde jsem srst nechala růst na fotky, aby z nich byl vidět zjevný rozdíl.
 

 

 

 
  Podržím ji a napnu kůži u oka, abych si byla jistá, že jsem všechny chlupy okolo víčka oholila.

 

   
  Zde u rohu oka holím nejprve po směru růstu srsti a poté proti směru růstu srsti.

 

   
  Potom pokračuji dále. Všimněte si, že neholím až k oušku. Trochu srsti tam nechávám, připadá mi pak, že to místo není tak holé.

 

 

 
  A tady dokončuji holení pod tlamičkou a na čumáčku.
 

 

 
  Nahoře vidíte, jak napínám kůži na tlamičce, abych se dostala i na místo malé rýhy. jinak tam vždy nějaké chlupy zůstanou.
 

 
  Poté dokončuji práci svým malým střihacím strojkem. Dokončuji holení okolo očí proti směru růstu chlupů a vlastně strojkem udělám znovu celkovou a konečnou úpravu. Docílím tím ještě kratšího a stejnoměrnějšího oholení. Většinou však na obličej používám tento malý strojek, neboť Tayzeeiny chlupy nikdy nebývají tak dlouhé.  

 
  Nu a tady máme holení oušek, které je otázkou rovněž osobní volby a osobních preferencí.
 
 

   
  Ouška začínám holit z vnějšku po směru růstu chlupů. holím pod určitým úhlem. Začínám z vnější strany od spodní části kořene ucha a vedu střihací strojek pod úhlem, ale ne až k úplnému konci ucha. Později vám vysvětlím proč.  

   
  Všimněte si, že ouško držím na plocho.  

   
  Poté oholím okraj a vnitřek ucha.  

 
  Pohled z vrchu na oholené ouško - takhle to vypadá.
A ze strany to vypadá takto. Chlupy z konečku ouška ponechávám růst, na pohled potom vypadají "plněji".
 

 
  A tady dokončuji proti směru růstu. V této fázi buďte velmi opatrní, musíte mít dobře naostřené čepele. Znovu vám zde musím připomenout, že Tayzee je velice poslušný a velmi dobře vycvičený pes a během doby holení se ani nepohne. když byla Tayzee malá, neopovážila jsem se ji holit tímto způsobem.
Když ouška dokončím, ještě na ně mrknu a případně ještě poopravím.
 

   
  Dalším důležitým krokem je vyčesat všechny oholené chlupy, které se na srsti zachytily. Pokud se tyto chlupy ponechají, tak se potom z nějakého důvodu zcuchají a tvoří chomáče a cucky.  

 
  Již v brzkém věku začněte svým pejskům čistit okolí řitě. Zvláště pak ve štěněcím,kdy začnou sami jíst a jejich maminky již nejsou tak nadšené z uklízení po nich. V dospělém věku se toto stane rutinou. Dalším pravidelným návykem je péče o jejich tlapky, které musí být vždy čisté. V létě pro lepší chůzi a v zimě jako prevence proti tvoření zmrazků.  

   
  Můžete si vybrat, čím odstraníte chlupy mezi polštářky na tlapkách - buď dobrými nůžkami nebo střihacím strojkem.  

   
  Takto by měly tlapičky vypadat. Po tomto focení jsem Tayzee ještě zkrátila drápky. Drápky vždy stříhám jednou týdně. Pokud jste začátečníci, doufám, že se vám tento návod líbil a pomohl vám.  

   
  Nu a tady je konečný výsledek...myslím, že teď je Tayzee mnohem šťastnější! :-)

 

 

 

Zpět